Paczka w Weekend - przesyłki nadane w piątek wysyłamy bez dodatkowych opłat z dostawą w sobotę. Dotyczy tylko przesyłek do paczkomatów Inpost.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o butach piłkarskich. Rodzaje podeszwy i jak je dobrać.

Opublikowane w:

Kategorie: Obuwie

Autor: Forol

PODESZWY W BUTACH PIŁKARSKICH

Piłka nożna jest najbardziej popularną grą na świecie. Aby zawodnicy odnosili sukcesy muszą prezentować wysoki poziom umiejętności w posługiwaniu się piłką. Szybkość na boisku z gwałtownymi przyspieszeniami, zwodami i nagłymi zatrzymaniami stała się podstawowym elementem współczesnej gry. W związku z tym obuwie zawodników odgrywa niebagatelną rolę w osiąganiu wysokich wyników sportowych.

Buty piłkarskie nie tylko zapewniają wygodę i komfort, ale też chronią stopę przed urazami. Najważniejszą jednak ich rolą jest zapobieganie poślizgom i dobra przyczepność sprzyjająca osiąganiu dużych szybkości.

W piłkę nożną gra się na różnych podłożach i nieraz w złych warunkach pogodowych. Może być to śliska, mokra trawa i grząska ziemia, sztuczna nawierzchnia lub żwir. Nic więc dziwnego, że producenci oferują szeroki wybór butów zaprojektowanych pod kątem każdego rodzaju podłoża. Niżej przedstawiamy ich rodzaje.

LANKI PIŁKARSKIE FG

Lanki piłkarskie typu Firm Ground (FG) najlepiej sprawdzają się na nawierzchniach o podstawie twardej z naturalną, czyli krótką, trawą, która może być lekko wilgotna.  Buty piłkarskie FG wyposażone są w specjalnie zaprojektowane dla takiego podłoża kołki. Gwarantują doskonałe przyspieszenie i zwiększoną przyczepność przy równomiernym nacisku na stopą piłkarza. Do znanych modeli takiego rodzaju obuwia zaliczyć możemy:

lanki piłkarskie Nike: Nike Phantom FG i Nike Mercurial FG,
lanki piłkarskie Adidas: Adidas Predator FG, Adidas Copa FG,
lanki piłkarskie Puma: Puma Future FG/AG , Puma Ultra FG.

KORKI PIŁKARSKIE SG (wkręty)

Korki Soft Ground (SG) zakładamy, gdy mamy do czynienia z murawą grząską, a więc grunt na boisku jest mokry i błotnisty. Z tego powodu buty piłkarskie powinny zapewniać grającemu zwiększoną przyczepność. Ich podeszwa posiada zwykle sześć wyjmowanych, wymiennych kołków wkręcanych: cztery z nich umieszczone są na przedniej części, dwa na pięcie. Obecnie często wybiera się do gry w takich warunkach buty piłkarskie Nike z podeszwami SG-Pro, które posiadają zarówno kołki wkręcane, jak i stałe korki stożkowe. Takie rozwiązanie umożliwia elastyczne dopasowanie cech obuwia do zastanych warunków powierzchni, na której odbywać się ma gra lub trening. Wśród ofert dla profesjonalistów wyróżnić możemy następujące modele korków:

korki piłkarskie Nike: Nike Tiempo SG,

korki piłkarskie Adidas: Adidas X 18.1 SG, Adidas World Cup, Adidas Copa SG,
korki piłkarskie Puma: Puma Future 5.3 SG.

LANKI PIŁKARSKIE AG

Lanki piłkarskie Artificial Ground (AG) przeznaczone są do gry na sztucznej trawie 3G (okruchy gumy), 4G (guma i plastik - trawa dłuższa) i Astro Turf (granulat). Podeszwy butów zaprojektowane zostały w taki sposób, by były odporne na ścieranie, które następuje w efekcie kontaktu z syntetycznym podłożem. Buty piłkarskie posiadają też gęściej usytuowane kołki o różnej długości, by zapewnić im lepszą przyczepność. Wśród butów przeznaczonych do gry na sztucznej trawie wyróżniają się modele:

lanki piłkarskie Nike Mercurial Superfly, Nike Mercurial Vapor,
lanki piłkarskie Puma Future, Puma King,

lanki piłkarskie Adidas Copa, Nemeziz Messi.

LANKI PIŁKARSKIE HG

Lanki Hard Ground (HG) zaprojektowano z myślą o bardzo suchej nawierzchni i o gruncie z wytartą trawą oraz widoczną ziemią. Obecnie coraz rzadziej pojawiają się na rynku, gdyż ich funkcję z powodzeniem pełnią nowoczesne lanki piłkarskie stosowane do nawierzchni FG.

TURFY PIŁKARSKIE TF/TT

Turfy piłkarskie TF i TT adresowane są dla nawierzchni ze sztuczną trawą. Podczas gry na takich boiskach buty nie powinny zagłębiać się zbytnio w podłoże, dlatego  charakteryzują się bardzo niskim profilem ze skoncentrowaną liczbą małych stożkowych gumowych wypustków. Turfy są również odpowiednie do gry na bardzo suchych i twardych boiskach naturalnych oraz żwirowych, a także doskonale sprawdzają się na zmarzniętej trawie. Wśród oferowanych na rynku produktów tego typu można wyróżnić:

turfy piłkarskie Nike: Nike Mercurial Vapor Turf Soccer Shoe, Nike Mercurial Superfly Elite TF,
turfy piłkarskie Adidas:  Adidas Mundial Team Artificial Turf Shoe, Adidas Copa 20.1 TF Artificial Turf Soccer Shoe,

turfy piłkarskie Puma: PUMA King Pro TT Artificial Turf Soccer Shoe, Puma King Top TT Artificial Turf Shoe.

HALÓWKI PIŁKARSKIE IN

Halówki piłkarskie przeznaczone do gry we wnętrzach są twarde i płaskie. Ich podeszwy zapewniają odpowiednią amortyzację i trwałość. Zaopatrzone zostały w systemy punktów obrotu - specjalnie pogłębione nacięcia o różnych wzorach, które umożliwiają szeroki zakres ruchu oraz odpowiednią przyczepność. Najwięksi producenci obuwia sportowego oferują szeroki asortyment butów piłkarskich do gry halowej, wśród których znajdziemy takie jak: Adidas Predator, Adidas Copa, Adidas Copa Tango, Adidas Nemeziz, Puma Netfit.

Kupując buty piłkarskie, należy zastanowić się, na jakim rodzaju podłoża będziesz grał najczęściej. Wybierając się na orlik ze sztuczną nawierzchnią, wybierz turfy. Jeśli chcesz grać na standardowym boisku z murawą naturalną, zdecyduj się na klasyczne korki z metalowymi wkrętami, ewentualnie solidne lanki. Grając pod dachem, załóż halówki z płaską podeszwą.

 

Komentarz

Zostaw komentarz

Zaloguj się